Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10469335



*

nr 1046 9335


Kjell Janson

(f. 1949), Sverige


Skulptur, Kjell Janson (f. 1949), Mora, Druvor, keramik, längd: 60 cm, höjd: 31 cm


Kjell Janson, svensk skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1949.

Följerätt

Ja

Utrop:

2.600 kr

Såld:

4.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 juli 2016
kl 19:23:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/7 15:05:59 1      2.200 kr
16/7 15:07:27 2      2.600 kr
18/7 13:11:29 3      2.600 kr
18/7 13:11:29 2      2.600 kr (Budbetjänt)
18/7 13:12:36 3      2.800 kr
18/7 17:22:42 4      3.000 kr
18/7 19:09:06 2      3.800 kr
18/7 19:11:27 4      3.400 kr
18/7 19:11:27 2      3.600 kr (Budbetjänt)
18/7 19:11:59 4      3.800 kr
18/7 19:11:59 2      3.800 kr (Budbetjänt)
18/7 19:13:43 4      4.000 kr
18/7 19:18:11 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Kjell Janson

Kjell Janson, svensk skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1949.

Läs mer om Kjell Janson
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: druvor keramik kjell janson konsthantverk mora skulptur svensk keramik svensk keramiker sverige
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:05
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:31




Ladda ner broschyr